PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Puchar Rowerowej Stolicy Polski – już za pół roku start rywalizacji!
01.03.2019

Przedstawiciele miast, którzy zadeklarowali swój udział w ogólnopolskiej zabawie i rywalizacji na dwóch kółkach spotkali się wczoraj w Bydgoszczy, by poznać zasady funkcjonowania aplikacji. Możliwość rywalizowania we własnych grupach,  zamiana przejechanych kilometrów na punkty zniżkowe u partnerów to tylko niektóre z elementów, które mają za zadanie szerzyć kulturę sportu wśród uczestników.

28 lutego br. przedstawiciele miast spotkali się, by poznać wszystkie dostępne funkcjonalności projektowanej aplikacji, w ramach której będzie działać ogólnopolska rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Uczestnicy, którzy wezmą udział w zabawie poza zbieraniem kilometrów dla swojego miasta, będą mogli korzystać z szeregu dodatkowych funkcji. Do najciekawszych z nich możemy zaliczyć możliwość tworzenia grup, w ramach których będzie się toczyć dodatkowa rywalizacja.  Mogą to być szkoły, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa lub osiedla – propozycje tworzenia grup są nieograniczone.  Aby zachęcić do jeszcze większego zaangażowania cyklistów planuje się wprowadzić system przeliczania przejechanych kilometrów na punkty, które będą mogły być wykorzystane w formie zniżek u partnerów tego sportowego wydarzenia.  Będzie także możliwość zapoznania się ze statystykami, rankingami oraz zdobywania odznaczeń za dodatkowe wyzwania.

Podczas spotkania twórcy aplikacji zaprezentowali przygotowane funkcje aplikacji. Przedstawiciele miast mogli zgłosić swoje sugestie i propozycje. Do końca maja potrwają prace nad ostatecznym kształtem rywalizacji, a zarazem świetnej zabawy zachęcającej do pedałowania. 1 września rozpocznie się rywalizacja i potrwa przez miesiąc. Udział w zabawie jest bezpłatny.

Informujemy, że nadal istnieje możliwość włączenia się w akcję kręcenia kilometrów.  Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, oraz  wdrażanie idei smart city w miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego. Prezydent Rafał Bruski zaprosił do wspólnej zabawy i rywalizacji mieszkańców innych miast. Do tej pory chęć udziału w akcji zgłosiło 25 miast prezydenckich: Biała Podlaska, Białystok, Chełm, Chorzów, Ciechanów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Łódź, Mysłowice, Olsztyn, Piekary Śląskie, Przemyśl, Słupsk, Suwałki, Świętochłowice, Świnoujście, Warszawa, Włocławek oraz oczywiście Bydgoszcz.

Warto wiedzieć:

Źródłem idei organizacji rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” była chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018 roku. Mieszkańcy metropolii Bydgoszcz chętnie włączyli się do tej międzynarodowej rywalizacji. W związku z niedosytem wśród rowerzystów zorganizowano nową inicjatywę, która ma aktywizować lokalną społeczność.