PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Rowerowa Stolica Polski 2020 – w maju 43 miasta wsiądą na rowery!
07.01.2020

Miasto Bydgoszcz jest pomysłodawcą i organizatorem drugiej edycji rowerowej rywalizacji. W tym roku walka o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odbędzie się w maju, a udział w zabawie potwierdziły już 43 miasta z całej Polski.

Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Rower to bezemisyjny, zdrowy i z roku na rok coraz modniejszy środek transportu. To nadzieja na czystą, bezsmogową przyszłość naszych małych ojczyzn. Dlatego Bydgoszcz chce wspólnie promować aktywny i zdrowy tryb życia mieszkańców polskich miast. W poprzedniej edycji, która odbywała się we wrześniu użytkownicy, którzy przyłączyli się do akcji wykręcili prawie 1,2 miliona kilometrów. W tym roku, rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odbędzie się w maju, a nowy rekord wykręconych kilometrów jest niemal pewny!

O tym, że polskie miasta stawiają na rowery świadczy fakt, że do tegorocznej rywalizacji przyłączyły się wszystkie miasta z poprzedniej edycji oraz dołączyło kolejnych dwadzieścia. W sumie w zabawie wezmą udział 43 miasta: Biała Podlaska, Białystok, Metropolia Bydgoszcz, Chorzów, Elbląg, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Leszno, Łomża, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Pabianice, Płock, Poznań, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Rybnik, Starogard Gdański, Suwałki, Świętochłowice, Tarnów, Toruń, Włocławek, Zabrze, Zamość, Żory, Kalisz, Opole, Słupsk, Piotrków Trybunalski, Ełk, Piekary Śląskie i Częstochowa.

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego.

Warto podkreślić, że udział w akcji, zarówno dla miast, jak i dla uczestników jest całkowicie bezpłatny! Kilometry kręcimy przy użyciu darmowej aplikacji „Rowerowa Stolica Polski”. Miasto, które wygra rywalizację otrzymuje przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzymuje od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która szczegółowo pokazuje, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w rywalizacji. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nie bez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcje aplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody.