PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Informacje

Świętujcie z nami na sportowo!
19.04.2021

Dzisiaj 675 Urodziny Miasta Bydgoszczy.

Z tej okazji, jako organizator rywalizacji, postanowiliśmy wyróżnić osobę, która w dniu dzisiejszym wykona 675 (z kolei) trening z użyciem aplikacji AKTYWNE MIASTA. Osoba ta otrzyma od nas prezent- niespodziankę!

Nie jest to jedyna okazja do świętowania. Dzisiaj także swoją rocznicę obchodzi aplikacja, znana obecnie pod nazwą AKTYWNE MIASTA oraz dwa inne, dość nietypowe święta.

Aktywne Miasta to marka powstała na bazie lokalnego produktu, jakim był bydgoski portal informacyjny o tematyce sportowej i rekreacyjnej oraz powiązana z nim aplikacja mobilna pn. Aktywna Bydgoszcz. W 2019 roku na potrzeby organizacji ogólnopolskiej rywalizacji rowerowej Aktywna Bydgoszcz została zastąpiona nazwą Rowerowa Stolica Polski. Funkcje bydgoskiej aplikacji pozostały dla jej dotychczasowych użytkowników bez zmian. Dodatkowo Aplikacja została wykorzystana jako narzędzie do organizacji rowerowego konkursu pomiędzy miastami prezydenckimi. Z początkiem bieżącego roku aplikacja zyskała obecną nazwę.

19 kwietnia obchodzimy też Dzień Rowerowy, z angielskiego Bicycle Day.

Skąd pomysł, aby ten dzień nazwać rowerowym? Otóż upamiętnia on słynny rowerowy  powrót do domu Alberta Hofmana. Odkrywca kwasu lizergowego, powszechnie znanego jako LSD,  podczas badań nad  tą substancją w roku 1943 postanowił przetestować osobiście skutki zażywania leku. Będąc  pod wpływem LSD, w eskorcie asystenta postanowił wrócić  rowerem do domu. W czasie tej rowerowej „epopei” doznał  różnych wizji i nastrojów, a jego Dzień Rowerowy  uznano za chwilę odkrycia działania LSD. 

Nie, nie! Absolutnie nie namawiamy Was do eksperymentowania z tą substancją psychoaktywną!  Zachęcamy raczej do przeżywania pozytywnych stanów emocjonalnych, np. z …czosnkiem.

Co ma piernik do wiatraka? Raczej co ma LSD i Dzień Rowerowy do czosnku?

Otóż dzisiaj obchodzimy również Święto Czosnku.

Jest zdrowszy od LSD, znany dłużej, bo od 5 tysięcy lat i posiada – oprócz właściwości leczniczych – właściwości magiczne: odpędza złe moce. Wsiadajcie zatem na rowery, wcześniej jednak zjedzcie ząbek czosnku, a nic złego Was nie spotka.  Nie przesadzajcie tylko z ilością ząbków, bo wraz ze złymi mocami odgonicie od siebie innych rowerzystów.