PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Co słychać w Skarżysku – Kamiennej?
20.05.2021

Skarżysko-Kamienna to miasto, które po raz drugi przystępuje do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Po ubiegłorocznym debiucie i wysokim 11. miejscu w końcowej klasyfikacji, miasto zamierza „wskoczyć” w tym roku do pierwszej „dziesiątki”. To może się udać, bo coraz więcej osób instaluje w Skarżysku – Kamiennej aplikację „Aktywne Miasta” (17 maja było prawie 200 uczestników akcji).

Do jazdy rowerem w Skarżysku – Kamiennej zachęcają na pewno urokliwe i ciekawe miejsca. W całym powiecie skarżyskim jest ich znacznie więcej. Warte odwiedzenia są m.in. Muzeum Orła Białego
w Skarżysku-Kamiennej, Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej (wierna kopia Ostrej Bramy z Wilna), Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.  Są też świetne szlaki na dłuższe wycieczki (Świnia Góra, Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem, Gagaty Sołtykowskie, czy Miejsce Pamięci - Wykus ) oraz wiele wiele innych.

Na potrzeby treningu i czerwcowej rywalizacji koordynatorzy akcji w Skarżysku – Kamiennej przygotowali różne gry, np. szlakiem miejsc pamięci narodowej czy szlakiem zalewów.

Podczas treningu uczestnicy biorą udział w projekcie „Okoliczne Skały”, który polega na zdobywaniu pieczątek przy okazji zwiedzania Bramy Piekielnej, Piekła Dalejowskiego, Kamienia Michnowskiego czy miejsca zwanego Oczami ziemi. Te intrygujące nazwy zostały nadane wyrobiskom skalnym znajdującym się w powiecie skarżyskim.

Aktywność rowerzystów widać również na FB. Koordynatorzy założyli grupę Rowerowa Stolica Polski – Skarżysko-Kamienna, gdzie uczestnicy dzielą się swoimi treningami, przesyłają zdjęcia z wypadów rowerowych. Do udziału w zabawie zachęca również Skarżyskie Towarzystwo Cyklistów, które jest organizatorem Skarżyskiego Rajdu Rowerowego (bierze w nim udział blisko 300 uczestników).

Wspólne wycieczki rowerowe oraz rowery dla najlepszych uczestników i uczestniczek ze Skarżyska – Kamiennej na pewno zmotywują do kręcenia kilometrów.

Jako organizatorzy trzymamy za Was kciuki (zresztą trzymamy kciuki za wszystkie miasta uczestniczące w rywalizacji)!

Powodzenia w rywalizacji!