PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Znamy już Rowerową Stolicę Polski 2021!
06.07.2021

Mamy go - mówi Prezydent Jacek Milewski. Puchar zostaje na stałe w Nowej Soli!

Z ostatnim dniem czerwca zakończyła się 3. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Trzecia i zarazem największa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Ponad 45 tysięcy rowerzystów z 53 miast prezydenckich pokonało 7 milionów kilometrów.

Już minutę po północy 1 czerwca setki rowerzystów z całego kraju ruszyły do boju,  nie tylko o puchar dla swojego miasta, ale i nagrody indywidualne. Trzeci raz z rzędu Puchar trafia do Nowej Soli i zgodnie z regulaminem pozostanie tam już na stale. Drugie miejsce, podobnie jak w roku ubiegłym, wywalczyła Biała Podlaska, trzecie  - Puławy!

Wspólnie z prezydentami miast, które zajęły miejsca na podium, podsumowaliśmy tegoroczną rywalizację podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

 

Recepta na sukces?

Miasta w przeróżny sposób aktywizowały swoich mieszkańców do udziału w zabawie. Dużą rolę odgrywały wspólne rajdy rowerowe, eventy promocyjne, czy też działania w mediach społecznościowych.  - Naszych mieszkańców nie trzeba było zachęcać. Mamy bardzo zintegrowane społeczeństwo, które aktywny styl życia cały czas propaguje i wdraża w życie – podkreślał Paweł Maj, prezydent  Puław. Potwierdził, że siła tkwi w aktywności i woli działania mieszkańców. Pomogła też nutka rywalizacji. Prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk zaznaczył: - Czuliśmy na sobie presję,  taką pozytywną, obrońców srebrnego medalu wywalczonego w zeszłym roku!

Zabawa przede wszystkim

Sportowa rywalizacja oczywiście towarzyszyła zmaganiom rowerzystów, jednakże najważniejsza w akcji jest dobra zabawa i pozytywna energia. - To szlachetna rywalizacja – zaznaczał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, która była inicjatorem i organizatorem projektu. Prezydent dodał, że wszyscy mieli równe szanse, przede wszystkim dla zdrowia.

- Najważniejsze było budowanie wspólnot w naszych miastach, takiej pozytywnej energii wokół fajnej rzeczy – dodał prezydent Nowej Soli.

Czas na nagrody

Przypomnijmy, że do trzech najbardziej rowerowych miast trafią stacje naprawy ufundowane przez firmę Ibombo.

Najlepsza szóstka rowerzystów w rankingu indywidualnym otrzyma nagrody od sponsorów akcji: centrumrowerowe.pl i Falelokikoki.

Samorządy  przygotowały upominki dla aktywnych rowerzystów również lokalnie.

W tym roku puchary trafią także do najlepszych miast w kategoriach:

Do 50 tysięcy mieszkańców – dla Nowej Soli

50-65 tyś mieszkańców – dla Białej Podlaskiej

65-100 tyś. mieszkańców – dla Gniezna

100-200 tyś. mieszkańców – dla Gorzowa Wielkopolskiego

Powyżej 200 tyś mieszkańców – dla Metropolii Bydgoszcz.

Rekordowa edycja

W tym roku do zabawy włączyły się 53 miasta! Podwoiliśmy – w porównaniu do roku minionego-  liczbę uczestników, wykonanych treningów rowerowych i przejechanych kilometrów. Aplikację w czasie trwania rywalizacji włączono ponad 2,5 mln razy. Należy też podkreślić, że ideą akcji jest przede wszystkim promowanie roweru jako zdrowego, ekologicznego i nowoczesnego środka transportu. Dzięki zabawie udało się ograniczyć ślad węglowy (czyli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska) o blisko 257 ton!!!

Rywalizacja w liczbach

Zwycięzcy 2021:

1 miejsce –Nowa Sól 15143 punkty

2 miejsce – Biała Podlaska 8387 punktów

3 miejsce – Puławy 5605 punktów

Najbardziej aktywne Miasta:

  1. Metropolia Bydgoszcz 1,5mln km
  2. Nowa Sól 584 tyś km
  3. Biała Podlaska 479 tyś km

Najbardziej aktywne rowerzystki:

  1. Pani Lucyna z Białej Podlaskiej - 6044 km
  2. Pani Urszula Awerczuk z Białej Podlaskiej  - 5451 km km
  3. Pani Bogusława Mogielnicka – z Nowej Soli 5355km

Najbardziej aktywni rowerzyści:

  1. Waldemar Dubicki z Nowej Soli – 7144 km
  2. Pan Kazimierz Mucha z Piekar Śląskich – 6559 km
  3. Pan Jacek Jeżewski z Białej Podlaskiej – 6313 km

Kilometry w ramach RSP kręcono w 50 krajach na całym świecie: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Francji, we Włoszech, Austrii, Belgii, a nawet w Meksyku i  Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę sportową rywalizację. Jej poprzeczka z roku na rok się podnosi, to bardzo dobrze, ale jednak przede wszystkim chcemy propagować zdrowy styl życia i zachęcać mieszkańców do podróży rowerowych. Gdyby nie nasza wspólna aktywność, ta pasja, którą przekazaliśmy naszym mieszkańcom, ta akcja nie miałaby sensu. To jest nasz wspólny sukces, łącznie z tymi, którzy „kręcą” albo „nakręcają” innych – podsumował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Zachęcamy wszystkich uczestników rywalizacji  do pobrania z aplikacji certyfikatu uczestnictwa
w zakładce Informacje w panelu Rywalizacji. Kolejna odsłona rowerowej zabawy już  w czerwcu 2022 r. Aplikacja Aktywne Miasta działa cały rok.