PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Kawa o poranku? Nagradzamy użytkowników aplikacji  
30.09.2021

 

Jak zaczynacie swój dzień? Czy bardziej pobudza Was filiżanka kawy czy ruch na świeżym powietrzu? Jesteśmy ciekawi, ilu użytkowników aplikacji jest aktywnych o poranku. Czy kawa towarzyszy Wam każdego dnia. Świętujmy razem Międzynarodowy Dzień Kawy!

 

Specjalna odznaka

Jutro, 1 października, po porannej kawie zapraszamy do wykonania aktywności fizycznej. Do zdobycia okolicznościowa odznaka w aplikacji Aktywne Miasta. Szanse na jej zdobycie ma każdy użytkownik, który w dniu święta kawy wykona dowolny trening z użyciem aplikacji w godzinach 5.00 – 10.00. Zapraszamy wszystkich kawoszy do aktywności tego dnia.

 

Chcesz wygrać kubek do kawy z logo Aktywne Miasta?

Nic łatwiejszego. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym organizowanym z okazji święta kawy. Wykonaj zdjęcie podczas rytuału picia kawy z użyciem nakładki Aktywne Miasta w aplikacji i prześlij je koniecznie w dniu 1 października do godziny 23.29 na adres kontakt@aktywne.miasta.pl. Wszystkie zdjęcia nadesłane zgodnie z regulaminem konkursu zostaną poddane głosowaniu poprzez ich „lajkowanie”  od 4 do 7 października na profilu na facebooku https://www.facebook.com/aktywnemiastapl/. Wygrywa pięć zdjęć, które zdobędą największą ilość lajków.

 

Mała czarna, latte, czy cappucinno?

Każdy miłośnik kawy ma swój ulubiony smak tego napoju. Każdy na swój sposób celebruje chwile spędzone z filiżanką czy kubkiem kawy. Często zastanawiamy się nad tym, czy kolejna filiżanka kawy nam nie zaszkodzi. Czy jest zdrowa, czy jest tylko niezdrową używką. Kawa niewątpliwie posiada wiele wartościowych właściwości.  Ma wysoką zawartość kofeiny, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając wydolność i koncentrację, dodając energii i poprawiając nastrój. Filiżanka kawy obniża stres, poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko cukrzycy. Po kawę chętniej sięgają osoby dbające o linię, gdyż filiżanka tego napoju jest praktycznie bezkaloryczna. W kawie znajdziemy niewielkie ilości sodu, wapnia, magnezu oraz potasu. Z drugiej strony, panuje przekonanie, że kawa podwyższa ciśnienie oraz nie jest wskazana dla osób mających problemy z sercem. Nie jest to jednak udowodnione badaniami. Kawa pita z umiarem w większości przypadków jest bezpieczna dla zdrowia.

Garść statystyk

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Rocznie na całym świecie wypija się nawet 400 miliardów filiżanek kawy. Zdecydowanie najwięcej kawy spożywają Finowie – 13 kg ziaren. Polacy, choć daleko poza czołówką tego rankingu, również nie stronią od kawy. Statystyczny Polak spożywa rocznie 3 kg kawy. Niemal 75 proc.  Polaków pije kawę codziennie. Prawie połowa dorosłych obywateli robi to więcej niż raz na dzień. Głównym powodem picia kawy (60 proc. badanych) jest jej smak, znacznie ważniejszy niż jej właściwości pobudzające (47 proc.).

Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzimy od 2015 roku.