PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Kartka z kalendarza - marzec
28.02.2022

W miesiącu marcu prezentujemy Sieradz, miasto, które uplasowało się na ósmym miejscu w rankingu rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021!

W kalendarzu możemy podziwiać sieradzki "Biały most", który w tym roku obchodzić będzie swoje 43 urodziny. Charakterystyczna sylwetka mostu wantowego w nadwarciańskim pejzażu Sieradza pojawiła się w maju 1979 r. W momencie otwarcia obiekt stał się mostem o najdłuższym przęśle podwieszonym do jednego pylonu w Polsce i taki stan rzeczy utrzymał się aż do 1999 roku. Obecnie most jest jednym z najstarszych obiektów o konstrukcji podwieszonej w kraju (kilka wiekowych obiektów zostało już rozebranych) i stanowi pomnik myśli inżynierskiej oraz istotny element historii polskiego mostownictwa. Kładka, która aktualnie przechodzi gruntowny remont, prowadzi na plażę nad rzeką Wartą.

Sieradz już od czasów Piastów ściśle związany był z rzeką Wartą. Miasto unosi się nad jej doliną wieżami gotyckich kościołów i współczesnych budynków mieszkalnych. Niepowtarzalność i zróżnicowanie przyrodniczo-krajobrazowe doceniane jest i chronione, co znajduje swój wyraz w istnieniu Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i licznych pomników przyrody.

Plik do pobrania: TUTAJ

materiały i fotografie: Urząd Miasta Sieradza