PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Ale to była rozgrzewka!
23.05.2022

Trening miast przed czerwcową rywalizacją o Puchar przechodzi powoli do historii. Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę, aby wspomnieć w liczbach wiosenną rozgrzewkę. Wzięło w niej udział 15 tys. rowerzystów z całej Polski, którzy wykręcili ponad 3,2 mln km – niemal milion więcej niż w ubiegłym roku. Wielkie brawa, ale chcemy więcej!

Ostatnie 60 dni wiosny upłynęło nam pod znakiem powrotów do naszych jednośladów. Jedne mniej lub bardziej zakurzone, czekające całą zimę na Wasze pierwsze podrygi. Aby zachęcić Was do pozimowej aktywności w mieście, pierwszego dnia wiosny rozpoczęliśmy trening miast. W tym roku zapisało się ich ponad 50, wszystkie rozpoczęły intensywną kampanię promującą aktywny tryb życia. W tym czasie zachęcaliśmy Was do jeżdżenia rowerem do pracy, nie stania w korkach, podreperowania swojej kondycji, czy spędzenia wolnego czasu w towarzystwie pedałujących znajomych, przyjaciół i rodziny.

Ponad 15 tysięcy z Was wzięło sobie nasze rady do serca i włączyło się do rowerowej zabawy w bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta. Końcowy efekt to 3,2 mln przejechanych kilometrów, w przeliczeniu czasowym to ponad 30 lat!

W ilości przejechanych kilometrów nie ma sobie równych Metropolia Bydgoszcz licząca ok. 600 tys. mieszkańców, która wykręciła ponad 775 tys. kilometrów. To właśnie w Bydgoszczy mieszkają pomysłodawcy i organizatorzy całej imprezy, którzy mobilizują i zachęcają całą Polskę do wsiadania na rowery.

Wielkie brawa należą się także rowerzystkom i rowerzystom z Puław - na ich rozgrzewkowym liczniku 224 tys. kilometrów.  Zaraz za nimi zielonogórzanie z 203 tys. km. W TOP 5 znalazły się także: Gorzów Wielkopolski (199 tys. km) i Biała Podlaska (186,5 tys. km) z najbardziej rowerowym prezydentem na czele.

Po treningu okazuje się, że jeżdżenie na rowerze jest dla wszystkich i w każdym wieku. Najaktywniejsza grupa to Panie i Panowie urodzeni w latach 80-tych (1,1 mln km). Urodzeni dekadę wcześniej, którym 40 lat minęło jak jeden dzień wykręcili 841 tys. km. Rowerzystki i rowerzyści 55 plus wykręcili niemal 400 tys. km. Śmiało można powiedzieć, że każdy kilometr jest na wagę zdrowia!

Teraz czas na najlepszych z najlepszych – ich liczniki zatrzymały się na tysiącach przejechanych kilometrów. Też się zastanawiamy, jak oni to robią! Przed Wami najbardziej aktywne rowerzystki i rowerzyści w kraju:

Panie:

  1. Bogusława Mogielnicka kręcąca dla Zielonej Góry (5503 km)
  2. Ewa Duda kręcąca dla Ełku ( 5153 km)
  3. Mariola Krzywicka kręcąca dla Gorzowa Wielkopolskiego (3942 km)

Panowie:

  1. Kazimierz Mucha kręcący dla Piekar Śląskich (9121 km)
  2. Witosław Szczepankiewicz kręcący dla Gniezna (6262 km)
  3. Mirosław Tomczak kręcący dla Nowego Sącza  (6075 km)

Teraz czas na zasłużony odpoczynek, ale nie lękajcie się 1 czerwca wracamy i to z dużo większą siłą!