PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Przed nami 30 dni walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2022
27.05.2022

Już za kilka dni rozpocznie się walka o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W IV edycji Rowerowej Stolicy Polski udział zapowiedziało aż 56 miast. Organizatorem imprezy jest miasto Bydgoszcz.

- Już po raz czwarty zapraszam całą Polskę do wsiadania na rowery. To nie tylko tańsza i zdrowsza forma poruszania się po miastach, ale także świetny sposób spędzania czasu wolnego. Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski ma charakter symboliczny, jednak każdy z nas ma w sobie ducha rywalizacji. Włączcie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, wybierzcie swoją drużynę i kręćcie kilometry dla siebie i dla swoich miast. Na zachętę, dobrych wyników życzę debiutantom: Zielonej Górze, Zduńskiej Woli, Legnicy, miastom: Żyrardów i Pruszków – mówi prezydent Rafał Bruski

- Miasto Zielona Góra bierze udział w zabawie po raz pierwszy. Jesteśmy bardzo podekscytowani, chcemy wygrać. Aby podkręcić rywalizację, przygotowaliśmy dodatkowy Puchar dla włodarza, który wykręci najwięcej kilometrów dla swojego miasta – mówi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki

Przez 30 czerwcowych dni, 56 miast: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko – Biała, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kędzierzyn – Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Legnica, Leszno, Łomża, Metropolia Bydgoszcz, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienne, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory i Żyrardów wraz ze swoimi mieszkańcami będą walczyć o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Rowerowa Stolica Polski jest organizowana przez miasto Bydgoszcz już po raz czwarty, w tym roku możemy mówić o kolejnej rekordowej liczbie samorządów, które przystąpiły do tego projektu.

- Biała Podlaska włączyła się w ten bydgoski projekt od drugiej edycji i cały czas chcemy więcej. RSP to znakomite narzędzie do zachęcania mieszkańców do wybierania roweru jako alternatywnego środka transportu. Mieszkańcy cenią sobie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, która nie tylko podlicza przejechane kilometry, ale także staje się sportowym centrum dowodzenia przez cały rok – mówi Michał Litwiniuk prezydent Białej Podlaskiej, która zajęła w zeszłorocznej zabawie 2. miejsce.

Bezpłatna aplikacja Aktywne Miasta

Aby wziąć udział w zabawie wystarczą dwa przedmioty: rower i smartfon. W tym drugim instalujemy darmową aplikację Aktywne Miasta, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski – czerwiec 2022”. Następnie wybieramy drużynę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – do wyboru 56 miast, które potwierdziły udział w rywalizacji. Aby jeszcze lepiej motywować się do wsiadania na nasz jednoślad przygotowaliśmy podgrupy – są to zakłady pracy, osiedla, szkoły i inne. Znajdź swoich znajomych i walczcie o Puchar razem. Więcej o funkcjach aplikacji TUTAJ.

Nagrody dla najlepszych

Ale rywalizacja to nie tylko Puchar widniejący w gablocie urzędów miast, to także szansa na nowe stacje naprawy rowerów – dla najlepszych trzech miast oraz wyróżnienia indywidualne: vouchery w wysokości 1, 1,5 i  2 tys. zł do centrumrowerowe.pl oraz zestawy kosmetyków od Fale Loki Koki. Zagrzewać Was do walki o nagrody będzie ambasador tegorocznej edycji RSP polski kolarz szosowy Marek Leśniewski, olimpijczyk, multimedalista, propagator aktywnego trybu życia.

Warto wiedzieć

W dniach 21 kwietnia do 21 maja trwał oficjalny trening miast, w którym rowerzyści w całej Polsce wykręcili rekordowe 3,2 mln kilometrów. Więcej o akcji TUTAJ.

Żużlowcy zachęcają do wsiadania na rowery

W Zielonej Górze miasto zaprosiło do wspólnej zabawy Piotra Protasiewicza z Falubazu. Nie trzeba było długo czekać, aby i lokalny rywal jakim jest Gorzów Wielkopolski odpowiedział i również zachęcił swojego najlepszego żużlowca Bartka Zmarzlika to wspólnego zbierania kilometrów. W Bydgoszczy do wspólnego kręcenia kilometrów zachęca Wiktor Przyjemski, młodzieżowiec Abramczyk Polonia Bydgoszcz.

Puchar Rowerowej Stolicy Polski na stałe w Nowej Soli

Nowa Sól przez trzy lata z rzędu okazała się niepokonana w walce o Puchar. Zgodnie z zasadami to przechodnie wyróżnienie trafiło do samorządu na stałe! Od teraz mamy drugi Puchar, który czeka na najbardziej rowerowe miasto.

Sprawiedliwe zasady

Aby w RSP każde z miast miało równe szanse, stosujemy specjalny przelicznik przejechanych kilometrów w stosunku do liczby mieszkańców. Dzięki temu każde z miast zarówno te duże jak Metropolia Bydgoszcz, Poznań, czy Białystok walczą na równi z mniejszymi miastami.

1 czerwca wsiadamy na rowery!