PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Jesień na rowerze – przyjemniejsza niż się spodziewasz!
05.10.2022

Lato trwa zbyt krótko, aby wyłącznie do niego ograniczać swój sezon rowerowy. Jazdę warto kontynuować również jesienią. Regularne treningi na świeżym nie tylko pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji i poprawiają odporność, lecz także – a może przede wszystkim – uwalniają w organizmie endorfiny. Nawet pół godziny spędzone w siodełku może zdecydowanie poprawić samopoczucie na resztę dnia.

Na progu jesieni radzimy, co zrobić, aby czerpać pełną przyjemność z jazdy na rowerze w październiku i listopadzie! Dobre przygotowanie może pomóc w osiągnięciu dobrego wyniku w Jesiennej Rywalizacji Rowerowej, a jest o co walczyć, bo najlepszych uczestników czekają nagrody.

Jak się ubrać?

Skuteczne dotlenienie organizmu, oczyszczenie umysłu i setki spalonych kalorii – wszystko to sprawia, że jazda na rowerze przez cały rok wpływa na nas prozdrowotnie. Jednak jesienią, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje około 10°C, a porywisty wiatr staje się codziennością, wówczas do komfortowego podróżowania potrzeba odpowiedniego wyposażenia.

Kwestią najważniejszą jest dobór właściwego ubioru. Zmarznięcie lub zmoknięcie podczas przejażdżki to nie tylko prosty przepis na popsucie humoru, ale także złapanie przeziębienia. Dlatego jesienią do jazdy na rowerze należy ubierać się warstwowo, czyli na cebulkę:

  • Pierwsza warstwa – bielizna termiczna. Odprowadza wilgoć i utrzymuje ciepło.
  • Druga warstwa – bluza, kamizelka lub koszulka z długim rękawem. Utrzymuje ciepło i izoluje przed chłodem.
  • Trzecia warstwa – kurtka. Chroni przed wiatrem i deszczem.

Taki zestaw warto uzupełnić o najważniejsze akcesoria, czyli rękawiczki, komin oraz czapkę lub chustę.

 

W co doposażyć rower?

Jeżeli zadbaliśmy o adekwatny ubiór, to do bezpiecznej i komfortowej jazdy rowerem nie potrzebujemy już o wiele więcej. Dobrze jednak pamiętać o kilku rzeczach. W deszczowym październiku trudno wyobrazić sobie udaną wycieczkę bez kompletu błotników. Na leśnych ścieżkach zazwyczaj zalegają kałuże i błoto, dlatego nad kołami lub za siodełkiem zdecydowanie przydadzą się akcesoria chroniące przed zabrudzeniami.

Kolejną rzeczą, o jakiej nie wolno zapomnieć jesienią, jest niezawodne oświetlenie. Zmierzch zapada szybko, dlatego do bezpiecznego powrotu z popołudniowej wycieczki będzie potrzebny zestaw lampek o dużej mocy. Warto pomyśleć także o zmianie zwykłego bidonu na mały termos lub bidon z funkcją termosu, aby podczas treningu móc rozgrzać się nieco ciepłym napojem.

Przygotowani na niższe temperatury? Czas na Jesienną Rywalizację Rowerową

Potrzebujecie dodatkowej motywacji do wydłużenia sezonu rowerowego? Przygotowaliśmy na tę okazję nową rywalizację w aplikacji Aktywne Miasta. Potrwa ona dwa tygodnie – od 18.10 do 31.10. Uczestnicy, którzy podczas treningów przejadą najwięcej kilometrów, otrzymają nagrody od partnera konkursu – sklepu CentrumRowerowe.pl. Rywalizacja będzie prowadzona w aż 7 kategoriach wiekowych dla każdej z płci, co oznacza, że aż 14 startujących wygra główne trofea, czyli bony o wartości 200 zł. Upominki czekają także na osoby, które zajmują drugie i trzecie miejsca w swoich grupach.

Najpiękniejsze trasy rowerowe

Jesień jest idealnym czasem zarówno na odkrywanie nowych tras, jak i podziwianie ulubionych miejsc w nowej odsłonie. Ogromną bazę pomysłów na wycieczki rowerowe po całym kraju znajdziesz na CentrumRowerowe.pl. Zebrano w niej propozycje na godzinną przejażdżkę po pracy oraz całodniową (lub nawet kilkudniową!) eskapadę z sakwami. Każdy rowerzysta wybierze tam coś dla siebie.