PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Jak wybrać rower dla siebie?
24.04.2023

Kiedy zamarzy nam się posiadać pierwszy lub kolejny rower poszukiwania „tego jedynego”, trzeba od czegoś zacząć. Jak w prosty sposób wybrać idealne dwa kółka dla siebie? Podpowiemy i przedstawimy kilka ciekawych propozycji na przykładzie oferty ze sklepu CentrumRowerowe.pl

MTB, trekkingowy, szosowy, gravel, miejski – co mam wybrać?

Wiadomym jest, że rower rowerowi nierówny i nie trzeba być ekspertem, żeby zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jeden ma bagażnik, drugi wygiętą kierownicę, trzeci silnik elektryczny, a jeszcze inny dwa amortyzatory. Każdy z nich wyróżnia się czymś, co będzie niejako definiowało jego charakter, co pomaga w wyborze modelu, który będzie nam najbardziej odpowiadać.

Co możemy znaleźć na rynku?

 • Rowery MTB – śmiało można powiedzieć, że są jednym z popularniejszych. Niemalże każdy w dzieciństwie dostawał je na I komunię, a potem służyły one aż po dorosłe życie. Ten, kto preferuje jazdę po wąskich, leśnych i górskich ścieżkach, powinien zainteresować się tym konkretnym typem.
  Przykład: Oxfeld XC-6

        

 • Rowery miejskie – równie powszechne co górskie, ale też chętnie wybierane przez panie. Te mające bagażnik i koszyk często są najbardziej praktyczne. Jak wskazuje nazwa sprawdzają się w jeździe po mieście, by omijać korki i sprawnie dotrzeć do celu.
  Przykład: Unity Ravello

 

 • Rowery szosowe – idealne dla osób, które kręci dynamiczna jazda po asfalcie na czas, są zwrotne i responsywne. Ich geometria pozwala na zajęcie aerodynamicznej pozycji, na korzyść szybkości i wydajności.
  Przykład: ORBEA Avant H40-D

 

 • Rowery elektryczne – wyposażone w silnik i akumulator pracujące na rzecz wspomagania elektrycznego. Pozwalają bez większego wysiłku na przejechanie większej liczby kilometrów. Idealne do miasta, na dłuższe wycieczki i nie tylko.
  Przykład: Unity Raggio

 

 • Rowery typu gravel – doskonałe dla miłośników prędkości, szutrów i bikepackingu. Ci, którzy lubią zjechać z asfaltu, ale utrzymywać dynamiczną jazdę będą usatysfakcjonowani z wyboru gravela.
 • Przykład: Romet Boreas 1 Lite

 

 

 • Rowery trekkingowe – na dalsze przejażdżki po okolicy i wycieczki ze znajomym. Pozwalają komfortowo pokonywać kolejne kilometry i mają bogate wyposażenie dodatkowe, np. oświetlenie i bagażnik.
  Przykład: Oxfeld TR-5

 

 • Rowery crossowe – uważane za modele uniwersalne o wysokim komforcie jazdy – do pracy, wycieczek poza miasto, a nawet przejażdżek po leśnych drogach.
  Przykład: Kross Evado 1.0

Zapoznaj się z pełną ofertą rowerów na stronie CentrumRowerowe.pl

 

Jak dobrać rower? Czym się sugerować?

Wiemy już jaki typ roweru zamierzamy kupić, teraz pora na wybranie odpowiedniego rozmiaru ramy. Dobieramy ją mierząc wewnętrzną długości naszej nogi lub po porostu na postawie naszego wzrostu. Kupując rower na CentrumRowerowe.pl możesz skorzystać z praktycznego kalkulatora, który ułatwi dopasowanie roweru do Ciebie. Po podaniu wzrostu na kalkulatorze, pojawi się informacja o sugerowanym rozmiarze ramy. Pamiętajcie, że nie liczy się tylko rozmiar ramy – zwróćcie uwagę również na wielkość kół, czy szerokość kierownicy.

Inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę

Oprócz rozmiaru ramy, przyszli rowerzyści powinni spojrzeć też na komponenty roweru, składające się na układ napędowy czy hamulcowy. Im lepsze podzespoły wchodzące w ich skład, tym większa niezawodności i trwałości oraz wyższy poziom zadowolenia podczas jazdy.

Jeśli ważna jest dla Ciebie waga roweru zwróć uwagę na opony, dodatkowe komponenty, typu bagażnik rowerowy oraz na materiał, z którego wykonana jest rama. Znacząca większość rowerów ma ramy aluminiowe o dobrym stosunku masy do wytrzymałości. Nieco cięższe, ale za to tańsze są modele oparte na ramie stalowej. Ważnym segmentem są również lekkie rowery carbonowe, które najczęściej można spotkać na szosie.

Po więcej rowerowych porad zapraszamy na bloga CentrumRowerowe.pl.