PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Piąta edycja Rowerowej Stolicy Polski za nami
06.07.2023

Miliony przejechanych kilometrów, dziesiątki tysięcy uczestników, wspaniała atmosfera i doskonała zabawa - za nami kolejna edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Kolejne edycje imprezy pokazują, że Polki i Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery.

5 Edycja Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski powoli przechodzi do historii.  Konferencja oraz uroczystość  podsumowania Waszych osiągnięć odbyła się właśnie dziś w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył puchary, nagrody oraz upominki od sponsorów dla zwycięskich gmin, miast i najlepszych rowerzystów w Polsce! 

W zamyśle nasza akcja miała być połączeniem rywalizacji z rekreacją i część uczestników tak do tego podeszła. Część jednak potraktowała bo bardzo profesjonalnie. Przejechali niebotyczne odległości na rowerach. Wszystkim im gratuluję. Tak naprawdę każdy jest zwycięzcą. Działamy na rzecz wspólnego spędzania czasu, zdrowego trybu życia. Cieszę się, że nasze grono co roku rośnie - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Zanim rozpoczęło się wręczanie nagród dla najlepszych o swoim występie w Race Across America opowiedział Krzysztof Fechner. 43-letni mieszkaniec Zielonej Góry blisko 5 tys. km pokonał w 11 dni, 8 godzin i 58 minut! - Przeciwności było wiele, ale największą był brak snu. Spałem 1,5 godziny na dobę. Były takie momenty, gdy zasypiałem na rowerze. Poza tym zmienne warunki atmosferyczne. Na pustyni ogromne upały, a potem jazdą na wysokości 3 tys. m w górach. Praktycznie co dzień chciałem rezygnować, ale nie mogłem zawieść ludzi, którzy mnie wspierali. Na mecie czekali na mnie najbliżsi, a wśród nich mój syn. Gdy kilka lat temu zachorował na cukrzycę miałem spory stres. By go rozładować wsiadłem na rower i od tego czasu przejechałem 27 ultramaratonów  - opowiadał Krzysztof Fechner. W czwartek zapowiedział, że w przyszłym roku chce jeżdżąc po Polsce pokonać ponad 15 tys. km. promując w różnych miasta ideę Rowerowej Stolicy Polski. 

 

Uwieńczeniem spotkania w Teatrze Kameralnym było wręczenie nagród najlepszym. W klasyfikacji miast podobnie, jak przed rokiem także i tym razem z triumfu cieszyła się Biała Podlaska.

Nieustannie zachwyca mnie aktywność mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic. Jestem z nich wszystkim dumny i wdzięczny za to, że możemy być częścią tej rowerowej rodziny - mówił Michał Litwiniuk, prezydent miasta zwycięzcy. Na podium oprócz Białej Podlaskiej znalazły się Puławy i na trzecim miejscu Gniezno.

To była rekordowa edycja pod wieloma względami. Dokładnie 1 czerwca 62 miasta prezydenckie i 90 gmin rozpoczęło rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wzięło w niej udział ponad 70 tys. uczestników w całej Polsce. Podczas prawie 700 tys. treningów przejechali oni w sumie 12 milionów kilometrów!

 

Oto pełna lista zwycięzców:

GMINY:

- 3 miejsce: dla Gminy Kolskoodebrała Pani koordynator Edyta Dżydżora

- 2 miejsce: dla Gminy Łysomice– odebrał Wójt Piotr Kowal

- 1 miejsce: dla Gminy Otyń– odebrała Burmistrz Barbara Wróblewska

MIASTA:

- 3 miejscedla Gniezna – odebrał Tomasz Gadziński – Sekretarz Miasta.

- 2 miejsce oraz puchar za 1 miejsca w kategorii miast do 50 tys. mieszkańców dla Puław odebrał Prezydent Paweł Maj.

- 1 miejsce oraz puchar za 1 miejsca w kategorii miast od 50 – 65 tys. mieszkańców dla Białej Podlaskiej –odebrał Prezydent Michała Litwiniuk.

Dodatkowo miasta otrzymały puchary w kategoriach wg ilości mieszkańców:

  • Puchar dla Nowego Sącza -1 miejsca w kategorii miast od 65 - 100 tys. mieszkańców.
  • Puchar dla Gorzowa Wielkopolskiego za zajęcie 1 miejsca w kategorii miast od 100 - 200 tys. mieszkańców odebrała Sandra Kwiatkowska – Koordynator Lokalny.
  • Puchar dla Metropolii Bydgoszcz za zajęcie 1 miejsca w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców odebrał Prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Nagrody dla uczestników rywalizacji gmin:

Panie:

3 miejsca: dla Pani Lucyny Jaroć

2 miejsce: dla Pani Iwony Wieluńskiej

1 miejsce: dla Pani Bogusławy Mogielnickiej

Panowie:

3 miejsce: dla Pana Krzysztofa Fechnera

2 miejsce: dla Pana Marka Kwiecińskiego

1 miejsce: dla Pana Witosława Szczepankiewicza

Nagrody dla uczestników rywalizacji miast:

Panie:

3 miejsce - dla Pani Marioli Krzywickiej

2 miejsce - dla Pani Urszuli Awerczuk

1 miejsce - dla Pani Bogusławy Mogielnickiej

Panowie:

3 miejsce dla Pana Michała Kaczyńskiego 

2 miejsce dla Pana Mirosława Łobodzińskiego

1 miejsce dla Pana Kazimierza Muchy

I jeszcze garstka statystyk, które tak bardzo lubicie:

GMINY:

  • Ilość użytkowników rywalizacji gmin: 11046
  • Łączna ilość treningów w rywalizacji gmin: 111803 (tylko ze statusem accepted)
  • Łączna ilość kilometrów w rywalizacji gmin: 2539332.07 km

MIASTA:

  • Ilość aktywnych użytkowników rywalizacji miast: 52000
  • Łączna ilość treningów w rywalizacji miast: 551498 (tylko ze statusem accepted)
  • Łączna ilość kilometrów w rywalizacji miast: 10546328.81 km 

To była rekordowa edycja!!! Ciężko będzie powtórzyć ten sukces za rok, ale się postaramy.

Wszystkim gratulujemy i przesyłamy słowa ogromnego podziwu za energię i zaangażowanie!

Teraz wszyscy zasłużyliśmy na wakacje i to AKTYWNE WAKACJE - zapraszamy do zabawy!