PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce
13.07.2023

Zmieniające się nawyki i moda na zdrowy styl życia sprawiają, że wiele osób wybiera aktywne spędzanie czasu. Ponieważ równocześnie z trendami społecznymi, rozwija się infrastruktura rowerowa, to planując nawet weekendową wycieczkę możemy wybierać z coraz bogatszej oferty tras i szlaków dostosowanych do naszych upodobań.

Myśląc o wyprawie rowerowej, warto zrobić wcześniejsze rozpoznanie. W internecie dostępnych jest wiele gotowych tras, my jednak proponujemy zdanie się na praktyków. Tutaj z pomocą przychodzą specjaliści z CentrumRowerowe.pl. Na stronie sklepu znajduje się łatwa w obsłudze wyszukiwarka najpiękniejszych tras rowerowych, dzięki której szybko odnajdziesz trasę dobraną do Twojego roweru, preferowanego dystansu oraz lokalizacji.

Jak wybrać trasę rowerową dla siebie?

Aby jak najtrafniej wybrać coś dla siebie, trzeba sprecyzować oczekiwania. Pozwoli to skrócić czas poświęcony na przeglądanie zasobów sieci, a przy okazji może stanowić pierwszy krok w skutecznym planowaniu wyprawy. To z kolei najlepsza droga do sukcesu w postaci wspaniale spędzonych chwil i miłych wspomnień.

Zastanów się, jaki poziom trudności wybrać

Najwyższa pora na stworzenie mapy drogowej, czyli listy pytań i odpowiedzi ułatwiających wybór trasy i realizację wyprawy. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia możliwości czasowych i kondycyjnych. Innym obciążeniem dla organizmu będzie jednodniowa, kilkugodzinna wycieczka, a czym innym maraton rowerowy. Aby podziwiać uroki polskich krajobrazów, trzeba przede wszystkim odczuwać przyjemność z jazdy. Odrębną kwestią jest odpowiedni dobór sprzętu, ale o tym później. Dodatkowo warto pamiętać, że nie tylko ilość kilometrów wybranego szlaku ma znaczenie. Ważna jest także trudność trasy i ukształtowanie terenu.

Czego oczekujemy od trasy?

Po wstępnej diagnozie swoich możliwości, czas na zastanowienie się co chcemy zobaczyć w trakcie wyprawy. Przykładowo w wyszukiwarce dostępnej na CentrumRowerowe.pl masz możliwość wyboru regionu, który interesowałby Cię najbardziej. Po określeniu preferowanej lokalizacji na stronie wyświetli się lista dostępnych tras i ich podstawowych parametrów. Pozwolą one wybrać te, które najbardziej odpowiadają naszym oczekiwaniom i rozpocząć planowanie przygody.

Rozwój infrastruktury rowerowej

Rosnąca liczba rowerzystów w naszym kraju mogłaby powodować obawy o zatłoczenie na szlakach. Zwiększająca się stale dostępność tras i zróżnicowanie geograficzne sprawiają jednak, że bez obaw można wybrać w Polsce coś dla siebie. Kilka wybranych propozycji wyprawowych potwierdza tę regułę.

O potencjale wypraw rowerowych w naszym kraju najlepiej świadczą szlaki włączone w międzynarodową sieć oraz takie, którymi można wypełnić niejeden weekend, wiodące przez kilka województw. Trasy typu Green Velo, Wiślana Trasa Rowerowa oraz znajdujące się w Polsce fragmenty kilku szlaków sieci Europejskiej EuroVelo stały się również impulsem do rozwoju infrastruktury turystycznej. Pokonanie większości z nich w całości to zadanie dla wytrawnych użytkowników dwóch kółek, jednak poszczególne fragmenty można wybrać również na rodzinne spędzenie czasu.

Trasa rowerowa dookoła Zatoki Puckiej

Na początek coś dla miłośników nadmorskich klimatów, czyli trasa rowerowa dookoła Zatoki Puckiej. Dobrze zaplanowany przejazd będzie stanowił atrakcję zarówno dla weekendowych kolarzy, jak i najmłodszych amatorów dwóch kółek. Średnia długość (około 80 km) w połączeniu z niezbyt wymagającą nawierzchnią pozwolą na przejazd w mniej niż 10 godzin, przy spokojnym tempie i przerwie przewidywanej na podróż promem z Helu do Gdyni. Poza rejsem, w sezonie turystycznym okolica obfituje w wiele atrakcji i punktów gastronomicznych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Bardziej szczegółowych informacji na temat trasy można szukać bezpośrednio na stronie: https://www.centrumrowerowe.pl/trasy-rowerowe/trasa-rowerowa-z-gdyni-dookola-zatoki-puckiej/

Wiślana Trasa Rowerowa przez kujawsko-pomorskie

Chociaż wspomniana wcześniej Wiślana Trasa Rowerowa jest projektem w dalszym ciągu rozwojowym, to w kilku województwach można czerpać z niego inspiracje na krótsze i dłuższe wypady. Jednym z bardziej interesujących jej fragmentów jest trasa przez województwo kujawsko- pomorskie. Ciekawostkę stanowi fakt, że została ona wytyczona w tym rejonie w większości po obu stronach królowej polskich rzek. Całość jej przebiegu można zobaczyć wybierając adres: https://www.centrumrowerowe.pl/trasy-rowerowe/wislana-trasa-rowerowa-kujawsko-pomorskie/.

Jej całkowita długość to 450 km, jednak dzięki obecności po drodze dużych ośrodków miejskich, łatwo podzielić ją na dogodne fragmenty. I chociaż nie stanowi ona pętli, to z powodu dobrego skomunikowania, transport nie powinien stanowić wyzwania. Oprócz otoczenia Wisły trasa ma do zaoferowania również unikatowe budowle Gotyku Ceglanego, czy też atrakcje największych miast regionu: Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia i Włocławka.

Z Giżycka przez krainę Wielkich Jezior Mazurskich

Osoby wybierające przede wszystkim uroki natury może zainteresować trasa wytyczona w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich. Zaproponowana pętla oferuje dużo atrakcji turystycznych, ale jest przede wszystkim okazją do obcowania z przepiękna lokalną przyrodą. Umiejscowienie początku szlaku w Giżycku umożliwia dogodny dojazd z całego kraju m.in. dzięki ogólnokrajowej linii kolejowej. Wycieczka może być również idealnym uzupełnieniem wakacyjnego urlopu. Region z takimi tradycjami zapewne będzie miał dużo do zaoferowania dla gości, również wyposażonych w rowery.

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu

Aktualnie wyszukiwarka oferuje 170 tras dla szerokiego spektrum odbiorców. Znajdą tu propozycje odpowiednie dla siebie miłośnicy kolarstwa szosowego, górskiego czy gravela, początkujący i zaawansowani rowerzyści. Nieależnie, czy szukasz czegoś na północy czy na południu, wycieczki jednodniowej lub sposobu na spędzenie wakacji, warto zapoznać się z ofertą wyszukiwarki CentrumRowerowe.pl.

Mając zdefiniowany cel podróży można kontynuować planowanie, zastanawiając się nad odpowiednim wyposażeniem. Zakładając, że trasa będzie dopasowywana do roweru, a nie odwrotnie, trzeba zrobić przegląd niezbędnego ekwipunku i ocenić stan posiadanego jednośladu. W razie potrzeby braki da się uzupełnić, korzystając z oferty sklepu: CentrumRowerowe.pl. Znajdziesz tu zarówno części, jak i akcesoria – sakwy, torby, systemy nawadniające czy odzież, która pozwoli Ci na bardziej komfortowe podróżowania. Nie wszystko da się oczywiście przewidzieć, ale sprawny technicznie pojazd i podstawowe części zamienne pozwolą na uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Kierunek i dystans są oczywiście ważne przy odbywaniu wycieczki rowerowej, niemniej najistotniejsze jest dobre oszacowanie możliwości swoich oraz ewentualnych kompanów. Należy pamiętać, że główne założenie turystyki, to kolekcjonowanie miłych wspomnień i poprawa stanu zdrowia. Tylko dobrze zaplanowana i dobrana trasa pozwoli na czerpanie korzyści z aktywnego spędzania czasu na rowerze.